Ogólna koncepcja całości zaprojektowana przez: inż. arch. kraj. Justynę Mazur, inż. arch. kraj. Marcelinę Smolarczyk, inż. arch. kraj. Natalię Paprotę

ZIELONY MANHATTAN

Celem opracowania była koncepcja stworzenia plomby urbanistycznej w południowo-wschodniej części Krakowa w województwie małopolskim. Założenie to miało na celu stworzenie nowoczesnej mieszkalno-usługowej dzielnicy wzdłuż ulicy Półłanki.

Celem projektu było stworzenie "zielonej" przestrzeni miejskiej, nowoczesnej dzielnicy. Projekt zakłada powstanie w tej części Krakowa obszaru z budynkami wysokimi i wysokościowymi, nie naruszającymi przy tym zbytnio istniejącej infrastruktury. Istotnym elementem projektu jest zielona infrastruktura, wykorzystująca naturalne zasoby starorzecza. Przede wszystkim projekt jest plombą urbanistyczną podnoszącą walory estetyczne, gospodarcze jak i funkcjonalne opracowywanego miejsca.

Zarówno tkanka miejska jak i zabudowa istniejąca zostały wzbogacone o liczne parki i zieleńce. Wzdłuż cieków wodnych została zaprojektowana zieleń parkowa tworząca zielone korytarze. Międzywale zostało zaprojektowane tak aby tworzyło jeden wielki obszar o charakterze naturalno-parkowym. Znajdują się w nim miejsca rekreacji, sportu i wypoczynku. Bezpośrednie centrum założenia jest, na wzór Starego Miasta Krakowa, otoczone zielonymi plantami, zapewniającymi miejsce odpoczynku ludziom pracującym, czy odwiedzającym część usługowo-handlową dzielnicy. Parki przybrzeżne zostały wzbogacone o 3 kładki pieszo-rowerowe, co dodatkowo zwiększy dostępność tych terenów, również dla osób niepełnosprawnych. Ścieżki poprowadzone po wałach przeciwpowodziowych również spowodują, iż większa ilość osób będzie mogła podziwiać krajobrazy nadwiślańskie.

Autorka tej planszy: inż. arch. kraj. Justyna Mazur

CENTRUM SPORTU

Projektowany obszar zlokalizowany jest w północno-wschodniej części opracowania i obejmuje istniejący tam obecnie Yacht Klub. Istotą projektu jest stworzenie w międzywalu Wisły centrum sportu i rekreacji, portu jachtowego oraz drewnianej kładki pieszo – rowerowej, która umożliwiałaby przedostanie się zza płn.-wsch. wału na drugą stronę Wisły.

Projekt centrum sportowego składa się z szeregu nowoczesnych obiektów pełniących różne funkcje (hotelowe, gastronomiczne, punkty informacji i komunikacji, pomieszczenia pomocnicze, serwis łodzi, warsztaty) oraz 4 korty tenisowe, 1 boisko typu Orlik, 3 boiska do siatkówki plażowej i 2 boiska do koszykówki. Stworzono nową infrastrukturę: dodano ścieżki rowerowe, jezdnie, chodniki i miejsca postojowe dla samochodów.
Obszar opracowania obejmuje również port jachtowy (marinę) z miejscami postojowymi wodnymi (ok. 60) oraz lądowymi (ok. 30). Przystań posiada dostateczną przestrzeń manewrową dla łodzi i jachtów do 16 m długości.

Projektowana kładka pieszo rowerowa dostosowana jest do bezpiecznego poruszania się przez pieszych, rowerzystów jak i osoby niepełnosprawne. Tworzą je dwie równoległe, falujące ścieżki, które rozdzielone są niewielkim pasem roślinności niskiej. Kładka ma charakter platformy widokowej, z której rozciąga się widok na okolicę. Kładki piesze i rowerowe połączone są stalową konstrukcją o falującym kształcie, doskonale korespondującym z charakterem tego miejsca.

Projektanci: inż. arch. kraj. Justyna Mazur, inż. arch. kraj. Marcelina Smolarczyk, inż. arch. kraj. Natalia Paprota

Lokalizacja projektu: Kraków

Obszar: 2,50 km²

Data projektu: 2016/2017 rok

Projekt: Projekt powstał w ramach kursu Projektowanie Zintegrowane na pierwszym roku studiów magisterskich na kierunku architektury krajobrazu Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki.

JUST LANDSCAPE

PRACOWANIA  ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU 

mail: justyna@justlandscape.pl

Aleja 29 Listopada, Kraków

© Wszelkie prawa zastrzeżone, Just Landscape, 2024